Korzystamy z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Polityka cookies

Uszczelniacze

Jak przechowywać uszczelniacz?

Uszczelniacze najlepiej przechowywać w chłodnym, suchym miejscu w temperaturze od +5 do +25°C. Ważne, aby jak najszczelniej zamknąć nakrętkę aplikatora, aby wilgoć nie mogła dostać się do środka. (Rekomendujemy, aby nieznacznie wycisnąć produkt i szczelnie zamknąć nakrętkę.)

Jak usunąć resztki uszczelniacza (silikonowego, poliuretanowego, MS-polimerowego)?

Z gładkiej, nieporowatej powierzchni resztki nieutwardzonego uszczelniacza można usunąć suchą szmatką, benzyną lakową, a także ściereczkami Swipex. Oczyszczenie powierzchni porowatych jest bardzo trudne lub praktycznie niemożliwe. Nawet nieutwardzony silikon (poliuretan, MS-polimer) może zostawić ślady. Dlatego rekomendujemy szczególną ostrożność podczas używania uszczelniaczy i stosowanie każdorazowo ochronnej taśmy maskującej w celu zabezpieczenia krawędzi powierzchni. Po aplikacji uszczelniacza i wyrównaniu szwu szpachelką lub roztworem mydła należy niezwłocznie usunąć taśmę (przed utwardzeniem, przykładowo 5-15 minut). Utwardzony uszczelniacz (silikon, MS-polimer) można usunąć mechanicznie lub z pomocą zmywacza Silicone Remover.

Użyłem silikonowego uszczelniacza sanitarnego, ale w fudze ponownie pojawiła się pleśń. Dlaczego?

W składzie silikonów z linii sanitarnej znajdują się dodatki przeciwgrzybicze (fungicydy), przeznaczone do ochrony uszczelniacza przed powstaniem pleśni i grzybów. W rezultacie taki uszczelniacz zazwyczaj jest odporny na pleśń przez dłuższy czas, niż tradycyjny silikon. Jednak jeśli mamy do czynienia ze słabą wentylacją, mydlinami lub środkami zawierającymi chlor, wspomniane wyżej fungicydy szybko się zużywają i przestają chronić fugę, co może doprowadzić do ponownego powstania pleśni. Aby uniknąć takiego scenariusza, należy usuwać resztki wilgoci z powierzchni szwa suchą szmatką. W składzie silikonów z linii sanitarnej znajdują się dodatki przeciwgrzybicze (fungicydy), przeznaczone do ochrony uszczelniacza przed powstaniem pleśni i grzybów. W rezultacie taki uszczelniacz zazwyczaj jest odporny na pleśń przez dłuższy czas, niż tradycyjny silikon. Jednak jeśli mamy do czynienia ze słabą wentylacją, mydlinami lub środkami zawierającymi chlor, wspomniane wyżej fungicydy szybko się zużywają i przestają chronić fugę, co może doprowadzić do ponownego powstania pleśni. Aby uniknąć takiego scenariusza, należy usuwać resztki wilgoci z powierzchni szwa suchą szmatką.

Czy można malować silikonowy uszczelniacz?

Nie można. Standardowy silikonowy uszczelniacz źle ‘przyjmuje’ farbę.

Czy można stosować zwykły silikon do naturalnego kamienia (na przykład marmuru)?

Zwykły silikon zawiera olej silikonowy, który może wnikać w strukturę naturalnego kamienia i powodować ciemne plamy na styku szwu z kamieniem. Nazywa się to zanieczyszczeniem strefy brzegowej, którego nie można usunąć. Specjalny silikon do kamienia naturalnego (Silirub MA), a także kleje-uszczelniacze na bazie SMX-polimerów pozwalają tego uniknąć i w rezultacie nie powodują zanieczyszczenia krawędzi przy aplikacji na kamień naturalny.

W jakich warunkach można aplikować uszczelniacz?

Uszczelniacz powinien być nanoszony na odpowiednio przygotowane podłoże. Szczegółowe instrukcje można znaleźć w kartach technicznych. Najpopularniejsze warunki:
• Powierzchnia powinna być czysta, sucha, odtłuszczona (w przypadku powierzchni gładkich) i zagruntowana (w przypadku powierzchni porowatych).
• Temperatura otoczenia powinna wynosić powyżej + 5°С. Zamarznięta powierzchnia może spowodować słabą przyczepność lub jej całkowity brak.
• Nigdy nie należy aplikować uszczelniacza w deszczu (oprócz uszczelniaczy, które dopuszczają taką możliwość w kartach technicznych).  

Jaki jest prawidłowy rozmiar szczeliny?

Należy upewnić się, że minimalna szerokość szczeliny wynosi 5 mm, a maksymalna – 30 mm. Głębokość szwu zależy od jego szerokości. Należy zachować głębokość w przedziale od 5 do 15 mm. Przy szerokości szczeliny większej niż 10 mm, głębokość powinna wynosić połowę szerokości.

Kleje

Jak mogę zwiększyć przyczepność kleju na gładkiej powierzchni?

Szorstkość materiału zwiększa obszar sklejanych powierzchni, a tym samym gwarantuje lepszą przyczepność. Do gładkich powierzchni można również stosować Soudal Surface Activator, który pomoże usunąć resztki pyłu, brudu, tłustych śladów i, dodatkowo, aktywizuje powierzchnię (metale kolorowe).

Jak usunąć ślady i resztki kleju?

Ślady i resztki większości nieutwardzonych klejów można usunąć środkiem na bazie acetonu. Należy upewnić się, że aceton nie reaguje z powierzchnią. Alternatywnie, aby usunąć klej z gładkich powierzchni, można zastosować ściereczki Swipex. Utwardzony klej można usunąć tylko mechanicznie. Zalecamy, aby najpierw zapoznać się z kartą techniczną danego kleju. 

Jak powinienem czyścić swoje narzędzia?

Jeśli klej jeszcze nie stwardniał, najlepiej zastosować ściereczki Swipex, które gwarantują, że nieutwardzony klej zostanie usunięty z narzędzi. Dotyczy to jednak tylko powierzchni gładkich. Utwardzony klej najlepiej usunąć mechanicznie (na przykład nożem).

Kiedy należy gruntować porowatą powierzchnię?

Primer może mieć kilka funkcji. Na przykład, istnieją podkłady gruntujące, które zapobiegają przenikaniu wilgoci przez przyczepność do warstwy klejowej. Co do zasady primery zapewniają lepszą przyczepność do powierzchni. 

Czym charakteryzują się ‘porowate’ materiały?

Porowate materiały mogą wchłaniać wilgoć. Ponieważ niektóre kleje lub uszczelniacze zawierają wilgoć, w przypadku ich zastosowania jeden z materiałów powinien mieć porowatą strukturę.
Przykładami materiałów porowatych są: płyta gipsowo-kartonowa, nieobrobione drewno, beton, cegła, papier, karton, cement itd.
Przykładami materiałów nieporowatych są: wstępnie obrobione drewno (lakierowane lub pomalowane), płyty budowlane takie jak MDF,OSB twarde i miękkie tworzywa sztuczne, styropian (EPX, XPS), metal, szkło.  

Pianka PU

Jak mogę usunąć resztki pianki?

Świeżą piankę najlepiej usunąć za pomocą środka czyszczącego (czyścika piany montażowej, specjalnych ściereczek). Utwardzoną pianę można usunąć tylko mechanicznie albo za pomocą odpowiedniego preparatu PU Remover. 

Jak powinienem przechowywać pistolet ‘Soudal’ do pianki montażowej po jego użyciu?

Najlepiej jest zostawić pistolet na puszce z pianą (w przypadku pistoletów innych marek – należy postępować wg instrukcji użycia). Po zdjęciu pistoletu z puszki należy oczyścić zawór pojemnika i pistolet za pomocą środka czyszczącego (czyścik do pianki montażowej). Dodatkowo, rekomendujemy, aby zużyć resztki piany w pojemniku w ciągu bieżącego tygodnia. 

Czy pianka poliuretanowa jest odporna na działanie szkodników?

Pianka poliuretanowa może stanowić doskonałą barierę ochronną przeciw owadom. Nie dotyczy to szczurów i myszy.

Czy można ponownie wstrząsnąć piankę w czasie jej używania?

Zaleca się, aby regularnie wstrząsać puszkę z pianką w czasie jej używania, szczególnie po przerwie. Jest to konieczne w celu uniknięcia powtórnego rozwarstwienia komponentów. 

Czy należy zwilżyć powierzchnię przed użyciem piany?

Rekomendujemy, aby zwilżyć powierzchnię, ponieważ jednym z warunków utwardzenia pianki jest wilgotność. Pozostałe zalety to:
• lepsza struktura komórkowa
• lepsza przyczepność
• szybkie utwardzenie
• ogólnie lepsza jakość pianki

Jeśli powierzchnia nie zostanie zwilżona mogą pojawić się następujące negatywne czynniki:
• powstanie gruboziarnistej struktury, co negatywnie wpłynie na izolację cieplną i akustyczną szwu montażowego
• niepełna polimeryzacja w szwach powyżej 40 mm (szerokość i głębokość), co może wpłynąć na powtórne rozszerzenie spoiny pianki montażowej
• pogorszenie przyczepności do powierzchni
• wydłużenie czasu polimeryzacji (utwardzenia)
Wyjątek stanowi pianka 2K, która utwardza się bez wody, ponieważ drugi komponent (utwardzacz) znajduje się wewnątrz pojemnika i po jego aktywacji wystąpi reakcja polimeryzacji (dokładny opis znajduje się w karcie technicznej).  

Jak prawidłowo przechowywać pojemnik z pianką?

Pojemnik z pianą należy przechowywać w suchym i chłodnym miejscu w pozycji pionowej (na stojąco). Przechowywanie w pozycji poziomej nie wpływa na właściwości pianki, może jednak być przyczyną zablokowania zaworu.

Co to jest rozszerzenie pianki?

Procesy rozszerzenia pianki pistoletowej i ręcznej różnią się. Pianka ręczna zwiększa swoją objętość do 150-200%, a to oznacza, że szczelinę należy zapełnić do 30-40%. Pianka pistoletowa rozszerzy się do 30-100%, dlatego w tym przypadku należy wypełnić szczelinę przynajmniej w 50%. Rozszerzenie jest także zależne od temperatury otoczenia, temperatury pojemnika i wilgotności.  

Czy istnieją jakieś negatywne skutki, jeśli pojemnik z pianką został źle wstrząśnięty przed użyciem?

Piana poliuretanowa składa się w kilku komponentów, które tworzą dwie warstwy podczas przechowywania. Pianka powinna być dobrze wstrząśnięta (30-40 razy) przed użyciem w celu uzyskania jednolitej mieszaniny. Niewystarczające wstrząśnięcie poskutkuje złymi właściwościami pianotwórczymi, takimi jak grubsza struktura komórek i zmniejszona objętość wychodzącej piany.

Fix ALL®

Czy kleje Fix ALL® można malować?

Kleje hybrydowe dobrze reagują na większość typów farby. Jednak należy pamiętać, że farba jest mniej elastyczna, niż uszczelniacz klejowy, co może spowodować pękanie farby przy ruchu szwów. Każdorazowo należy przeprowadzić wstępny test przyczepności i zgodności.  

Czy kleje Fix ALL® boją się mrozu?

Uszczelniacze hybrydowe nie zamarzają.

W jakim czasie kleje Fix ALL® utwardzają się?

Czas utwardzenia Fix ALL® zależy od następujących czynników: grubości szczeliny (ilość masy), wilgotności, temperatury otoczenia i typu powierzchni (gładka czy porowata). W normalnych warunkach (20°C i wilgotności 60%), aby otrzymać 2-3 mm potrzebne są 24 godziny.