Widok na narzędzia ogrodowe jak łopaty i grabki pokryte rdzą

Jak zapobiegać korozji?

Niszczenie materiałów na skutek korozji to proces, któremu można przeciwdziałać. Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się, jakie są metody zapobiegania korozji i jak skutecznie usuwać rdzę. 

Spis treści

  1. Jakie środki chemiczne są skuteczne w usuwaniu rdzy?
  2. Jak usunąć rdzę z różnych powierzchni, takich jak metal, tkaniny czy ceramika?
  3. Jakie narzędzia są potrzebne do mechanicznego usuwania rdzy?
  4. Jakie są najczęstsze błędy podczas usuwania rdzy i jak ich unikać?
  5. Jak zabezpieczyć przedmioty przed ponownym pojawieniem się rdzy? 

Rdza zdecydowanie obniża walory wizualne przedmiotów, które atakuje, jednak zjawisko korozji nie jest oczywiście problemem wyłącznie natury estetycznej. Zardzewiałe elementy przede wszystkim ulegają poważnemu osłabieniu i narażone są na przedwczesne zużycie, co może generować różnego rodzaju awarie i konieczność przeprowadzenia kosztownych napraw. Stąd, jeśli chodzi o przedmioty podatne na działanie rdzy, istotne jest przeprowadzanie systematycznych przeglądów, usuwanie zaobserwowanych ognisk rdzy oraz stosowanie odpowiednich metod zapobiegania korozji. Jakie sposoby zapobiegania korozji możemy zastosować i w jakie środki chemiczne warto się zaopatrzyć podczas walki z rdzą?

Aerozole techniczne Soudal znajdują się w specjalnej skrzyni transportowej

Jakie środki chemiczne są skuteczne w usuwaniu rdzy?

Wysoką skutecznością w usuwaniu rdzy i zapobieganiu korozji odznaczają się aerozole techniczne Soudal, które są łatwe aplikacji i nie wymagają użycia specjalistycznych narzędzi:

  • Multi Spray,
  • Zinc Spray Mat,
  • Alu-Zinc Spray,
  • Contact Spray.

Multi Spray jest uniwersalnym preparatem na bazie mieszaniny olejów mineralnych, rekomendowanym zarówno do odrdzewiania powierzchni, jak i zapobiegania korozji. Środek ten doskonale smaruje, czyści, penetruje i odblokowuje połączenia mechaniczne. Tworząc ochronny film na spryskanym podłożu, skutecznie odpycha wodę. Dodatkowo zmniejsza straty na stykach elektrycznych. Zaletą Multi Spray jest również specjalna konstrukcja zaworu pojemnika, dzięki której może być aplikowany w każdej pozycji.

Ręka mężczyzny trzyma Multi Spray Soudal i psika na kłódkę w drewnianym domu narzędziowym

Aerozole techniczne

Zinc Spray Mat to cynkowy preparat z wysoką zawartością galwanicznego cynku, który zabezpiecza przed korozją powierzchnie metalowe ocynkowane i stalowe. Znakomicie sprawdza się nawet w morskich warunkach. Po aplikacji tworzy wytrzymałą warstwę ochronną, znacznie grubszą niż ta, którą zapewniają standardowe farby antykorozyjne. Zinc Spray Mat charakteryzuje się bardzo dobrymi właściwościami elektrostatycznymi, w rezultacie czego skutecznie pokrywa krawędzie zabezpieczanych elementów. Powszechnie stosowany jest m.in. do naprawy pokryć dachowych, rynien i nadwozi samochodowych, a także do antykorozyjnej ochrony spawów konstrukcji stalowych. 

O ile Zinc Spray Mat po wyschnięciu matowieje, o tyle Alu-Zinc Spray daje efekt wysokiego połysku, odznaczając się przy tym równie wysoką skutecznością w zapobieganiu korozji.

Contact Spray jest natomiast uniwersalnym preparatem czyszczącym na bazie olejów mineralnych, przeznaczonym do zabezpieczania różnego rodzaju połączeń elektrycznych (styków, wyłączników, kontaktów, mierników prądu itp.) przed działaniem wilgoci, utlenianiem i korozją. 

Stosowanie odpowiednich środków chemicznych jest bardzo skutecznym sposobem zapobiegania korozji, dlatego warto mieć je pod ręką podczas konserwacji bram garażowych, metalowych elementów ogrodzenia czy też małej architektury ogrodowej.

Widok na zardzewiały kran, z którego rdza pojawiła się na umywalce i silikonie

Jak usunąć rdzę z różnych powierzchni, takich jak metal, tkaniny czy ceramika?

Proces korozji słusznie kojarzony jest przede wszystkim z elementami wykonanymi z metalu, jednak problem rdzy często dotyka również takie materiały, jak ceramika czy tekstylia. Chodzi tutaj konkretnie o sytuację, kiedy rdza, która pojawiła się na metalowym elemencie, brudzi tkaninę lub płytkę. Plamy z rdzy nie zawsze są łatwe do usunięcia, na szczęście możemy jednak wykorzystać w tym celu kilka sprawdzonych sposobów. 

W przypadku tekstyliów bardzo dobrze sprawdza się sok z cytryny, który należy nałożyć bezpośrednio na tkaninę lub też dodać do ciepłej wody, tworząc roztwór do namaczania zabrudzonych tkanin. Sok z cytryny, którego działanie warto wzmocnić sodą oczyszczoną lub solą, świetnie zda egzamin również podczas usuwania rdzawych plam z płytek ceramicznych. Do oczyszczania płytki z rdzawego nalotu przy pomocy soku z cytryny zalecane jest użycie szczoteczki do zębów z twardym włosiem, która jest na tyle delikatna, by nie uszkodzić płytki, i jednocześnie na tyle szorstka, by uporać się z opornymi zabrudzeniami.

Metalowa szczotka wykorzystywana do usuwania rdzy ze stali

Jakie narzędzia są potrzebne do mechanicznego usuwania rdzy?

Szczoteczka do zębów to rzecz jasna bardzo proste narzędzie, pomocne przy usuwaniu rdzawych plam ze stosunkowo delikatnych podłoży, takich jak gres, glazura czy terakota. Drobnych nalotów rdzy z elementów metalowych możemy pozbyć się przy pomocy np. papieru ściernego lub druciaka kuchennego. Natomiast do mechanicznego usuwaniu rozleglejszych ognisk rdzy przeznaczone są profesjonalne narzędzia, a konkretnie wiertarka lub szlifierka kątowa, na którą nakłada się specjalne tarcze ścierne.

Jakie są najczęstsze błędy podczas usuwania rdzy i jak ich unikać?

Podejmując się zadania, jakim jest samodzielne usuwanie rdzy z różnych powierzchni, warto mieć na uwadze potencjalne czyhające na nas błędy . Najczęstsze pomyłki dotyczą:

  • Wykorzystanie niewłaściwego dla danej powierzchni narzędzia do usuwania rdzy (np. druciaka do czyszczenia płytek ceramicznych), czego skutkiem może być zarysowanie podłoża,
  • nieprzeprowadzenie uprzedniego testu przed użyciem środka chemicznego do usuwania rdzy, co prowadzi do pojawienia się na czyszczonej powierzchni przebarwień lub do jej zmatowienia,
  • niezastosowanie odpowiedniej metody zapobiegania korozji po usunięciu nalotu rdzy z podłoża.

Jak zabezpieczyć przedmioty przed ponownym pojawieniem się rdzy? 

Usunięcie rdzy z przedmiotu nie daje gwarancji, że problem nie pojawi się powtórnie. Stąd tak istotne jest zabezpieczenie oczyszczonej powierzchni przed korozją. Ryzyko ponownego ataku rdzy zminimalizujemy dzięki wykorzystaniu specjalnych preparatów antykorozyjnych, np. Multi Spray czy Alu-Zinc Spray marki Soudal. Nie mniej ważne są warunki przechowywania przedmiotów narażonych na korozję – im suchsze i lepiej wentylowane miejsce dla nich znajdziemy, tym większe będą szanse, że problem rdzy nie powróci.