

Czym usuwać silikon?
Popękane i odspojone od podłoża fugi silikonowe przestają pełnić swoje funkcje, dlatego należy jak najszybciej wymienić je na nowe. Dowiedz się, jakiego środka użyć do usuwania silikonu.
Spis treści
- Kiedy warto wymienić silikon?
- Dlaczego usuwanie starego silikonu jest ważne?
- Jakie są metody mechaniczne usuwania silikonu?
- Jakie środki chemiczne są skuteczne w usuwaniu silikonu?
- Na co zwrócić uwagę przy wyborze preparatów do usuwania silikonu?
- Jakie są najczęstsze błędy popełniane podczas usuwania silikonu i jak ich unikać?
- Czym usuwać nieutwardzony silikon?
W branży budowlanej silikony stosuje się przede wszystkim do wykonywania różnego rodzaju uszczelnień. Podczas samodzielnych prac w domu lub mieszkaniu najczęściej mamy do czynienia z tzw. silikonami sanitarnymi, które przeznaczone są do spoinowania m.in. wanien, kabin prysznicowych, zlewozmywaków, blatów kuchennych itp. Skutecznie przeciwdziałają one przenikaniu wody i wilgoci do wszelkich szczelin i zakamarków, a w rezultacie chronią łazienkę i kuchnię m.in. przed rozwojem grzybów i pleśni na codziennie wykorzystywanych w tych pomieszczeniach powierzchniach i urządzeniach.

Kiedy warto wymienić silikon?
Gdy fugi silikonowe są już bardzo wysłużone, zaczynają kruszyć się i pękać, wtedy najlepiej bez zbędnej zwłoki wymienić je na nowe. Inną sytuacją, w której zaleca się zastosowanie tego rozwiązania, jest pojawienie się pleśni na spoinach silikonowych, zwłaszcza jeśli zastosowanie środków do czyszczenia fug nie przynosi spodziewanych rezultatów i problem widocznie pogłębia się wraz z upływem czasu.
Dlaczego usuwanie starego silikonu jest ważne?
Wykonanie świeżych spoin z pewnością nie jest skomplikowanym zadaniem i nawet niedoświadczeni fani majsterkowania nie powinni mieć większych problemów z jego realizacją. Co istotne, zanim wypełnimy szczelinę nowym silikonem, powinniśmy dokładnie ją oczyścić z resztek starej fugi, ponieważ resztki te mogą niekorzystnie wpływać na przyczepność świeżej warstwy uszczelniacza, a w rezultacie na funkcjonalność samej spoiny. W jaki sposób skutecznie pozbyć się pozostałości po starym silikonie? I czy niezbędne jest użycie w tym celu profesjonalnych preparatów do usuwania silikonu?

Jakie są metody mechaniczne usuwania silikonu?
W pierwszej kolejność należy przeprowadzić próbę mechanicznego usunięcia silikonu. Jeśli spoina zaczęła już odspajać się od podłoża, to prawdopodobnie przynajmniej częściowo możemy ją po prostu oderwać. Na tym etapie wymiany silikonu bardzo przydatne są również ostre narzędzia, np. specjalny nożyk do usuwania silikonu. Podczas pracy z ostrym narzędziem wskazane jest zachowanie ostrożności – inaczej usuwanie silikonu stworzy ryzyko zarysowania powierzchni np. wanny, płytek ceramicznych czy zlewozmywaka.
Jakie środki chemiczne są skuteczne w usuwaniu silikonu?
Czysto mechaniczne usuwanie silikonu rzadko kiedy daje zadowalające efekty i konieczne jest sięgnięcie po specjalistyczne preparaty do usuwania silikonu. Mogą one mieć postać np. żelu na bazie rozpuszczalników lub sprayu na bazie terpenów. Środki te nanosi się na resztki utwardzonego silikonu w celu ich zmiękczenia. Preparaty do usuwania silikonu w większości są gotowe do użycia i łatwe w aplikacji.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze preparatów do usuwania silikonu?
Wybierając środek do usuwania silikonu, warto zwrócić uwagę na takie czynniki, jak jego skład chemiczny, sposób aplikacji, a także rodzaje podłoży, na których może być stosowany, ponieważ niektóre powierzchnie wchodzą w reakcję z danym środkiem i w rezultacie ulegają np. odbarwieniu. Sprawdzonym środkiem do usuwania silikonu jest Sealant Remover, opracowany przez firmę Soudal. Środek ten powstał na bazie węglowodorów, charakteryzuje się szybkim działaniem i może być używany na niemal wszystkich podłożach wykorzystywanych w kuchniach, łazienkach i innych pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności. Jest on całkowicie bezpieczny m.in. dla:
- ceramiki,
- szkła,
- większości laminatów,
- większości tworzyw sztucznych,
- aluminium oraz innych metali powlekanych i malowanych proszkowo.
Co ważne, w przypadku podłoży porowatych oraz podłoży wykonanych z tworzyw sztucznych, środek do usuwania silikonu Sealant Remover powinien być przetestowany w mało widocznym miejscu, by wykluczyć ryzyko wystąpienia przebarwień lub zmatowienia powierzchni.
Zaletę Sealant Remover stanowi także łatwa aplikacja. Prace z wykorzystaniem tego preparatu składają się z następujących etapów:
- wymieszanie zawartości pojemnika (należy nim silnie wstrząsnąć przed użyciem),
- spryskanie sprayem opornych pozostałości po starej spoinie silikonowej,
- odczekanie około 10 minut, by preparat rozmiękczył resztki starego silikonu,
- usunięcie rozmiękczonych resztek silikonu za pomocą suchego kawałka materiału,
- ewentualne powtórzenie zabiegu, jeśli zachodzi taka potrzeba,
- przemycie oczyszczonej spoiny ciepła wodą z detergentem i jej dokładne osuszenie.
Spray Sealant Remover powszechnie używany jest nie tylko do usuwania resztek silikonów, ale również utwardzonych polimerów MS i folii zabezpieczającej z PCV.

Jakie są najczęstsze błędy popełniane podczas usuwania silikonu i jak ich unikać?
Usuwając stare spoiny silikonowe, jesteśmy narażeni na popełnienie błędów, których skutki mogą być kosztowne. Do najczęściej stwierdzanych nieprawidłowości należą:
- niestaranne wykonanie prac związanych z mechanicznym usuwaniem silikonu przy pomocy ostrego narzędzia, czego efektem jest porysowanie przylegających do spoiny powierzchni,
- niewykonanie wstępnego testu w przypadku wykorzystania specjalnych środków chemicznych do usuwania silikonu, co skutkuje przebarwieniem lub zmatowieniem podłoża.
Czym usuwać nieutwardzony silikon?
Kiedy szczelina jest już oczyszczona z resztek starego silikonu, przemyta ciepłą wodą z detergentem i osuszona, możemy przystąpić do wykonania świeżej fugi silikonowej. Istotne jest, by podczas prac uszczelniających w łazience czy kuchni zastosować właściwy silikon, a konkretnie tzw. silikon sanitarny. Wysokiej jakości silikony sanitarne charakteryzują się znakomitą przyczepnością do porowatych i gładkich podłoży, jakie spotykane są w pomieszczeniach wilgotnych, charakteryzują się wysoką elastycznością i wytrzymałością mechaniczną, ponadto zawierają nowoczesne substancje konserwujące, które zapobiegają rozwojowi grzybów i pleśni.
Pistolet do uszczelniaczy ułatwia ich precyzyjne dozowanie, jednak nie eliminuje całkowicie możliwości powstania mniejszych lub większych zabrudzeń. Na szczęście tego typu zabrudzenia, kiedy są jeszcze świeże, można stosunkowo łatwo usunąć. W tym celu warto posłużyć się ściereczkami czyszczącymi Swipex firmy Soudal, które rekomendowane są nie tylko do czyszczenia różnych podłoży sanitarnych, ale również rąk i narzędzi. Ściereczki czyszczące Swipex nasączone są specjalną mieszaniną rozpuszczalników, środków powierzchniowo czynnych oraz środków ochrony skóry, dzięki czemu ich skuteczność jest bardzo wysoka. Usuwanie świeżego silikonu przy pomocy Swipex przebiega szybko i sprawnie. Wystarczy przetrzeć ściereczką powstałe zabrudzenie, a następnie wypolerować oczyszczoną powierzchnię suchym kawałkiem materiału.
Warto dodać, że ryzyko powstania tego typu zabrudzeń możemy zminimalizować poprzez odpowiednie przygotowanie miejsca pracy. Przede wszystkim okolice fugi należy osłonić np. taśmą maskująca, która nie tylko uchroni nas przed kłopotliwymi plamami, ale ponadto ułatwi uzyskanie prostej linii spoiny. Z kolei przy zabezpieczeniu innych powierzchni narażonych na zabrudzenia doskonale sprawdzi się zwykła folia malarska.